Запалене горло в дитини: діагностика, причини розвитку запалення, лікування

vospalennoe-gorlo-u-rebenka-01

Захворювання дихальних шляхів найчастіше виникають у дітей від народження до 7-11 років. Застудою можуть захворіти будь-які малюки незалежно від статі, регіону проживання або стану імунітету.

У процесі соціалізації діти стикаються з новими бактеріями та вірусами, які атакують організм через найбільші «ворота» – носоглотку та гортань. Важливо, щоб в разі проникнення хвороботворної флори, імунна відповідь дитячого організму була досить сильною, аби попередити виникнення застуди. Інакше в дитини залишається ризик розвитку запалення горла, а також ураження бронхів і легенів.

Коли імунна система дає збій – виникає запалення. Це місцевий комплексний патологічний процес, що є відповіддю організму на проникнення патогенного подразника. Тобто, проникнення бактерії або вірусу провокує появу болю, напухання, набряку та підвищення температури в місці ураження.

Мама може визначити запалене горло після самостійного огляду.

Рекомендовано проводити його лише за неможливості отримання консультації педіатра та без застосування ложки та шпателя. Непрофесійні дії можуть викликати нудоту в малюка та стати причиною страху перед лікарями.

vospalennoe-gorlo-u-rebenka-04

Етапи огляду:

 • підготувати ліхтарик;
 • попросити малечу широко відкрити рота, висунути язик та протяжно вимовити звук «а»;
 • якщо корінь язика заважає зробити огляд – необхідно, аби дитина витягнула кінчик язика максимально вперед, не вигинаючи його;
 • треба звернути увагу на колір і зовнішній вигляд слизової оболонки горла, розмір мигдаликів, загальний стан гортані.
Ознака Нормальний стан Під час запалення
Колір слизової оболонки горла Від блідо-рожевого до рожево-червоного У дитини дуже червоне горло, наявні рожево-червоні плями
Наявність нальоту Немає На язику, гортані, мигдаликах
Наявність гною Немає Скупчення гною, що мають розмір 1-2 мм: на голосових зв'язках і мигдаликах
Набряклість Немає, іноді виникає на яснах через прорізування зубів Помітна на слизовій оболонці гортані та мигдаликах
Видимі пошкодження Немає Невеликі тріщини, виразки, ранки
Розмір і колір мигдаликів Блідо-рожеві, 0,7-2 см у довжину (як квасоля) Набряклі, яскраво-червоні
Судини Непомітні Стає помітною капілярна сітка

Запалене горло в дитини – це сукупність ознак, які наведена в третій колонці. Але навіть за умов, коли немає гною, набряклості або судинної сітки, а дитині боляче ковтати, є нежить або кашель, потрібно якомога швидше показати малюка лікареві. Він встановить точний діагноз та призначить відповідне лікування, що сприятиме усуненню запалення в горлі.

vospalennoe-gorlo-u-rebenka-02

Причини та наслідки запалення горла

Залежно від чинника, що став першопричиною запального процесу, запалення має інфекційний (грип, фарингіт, тонзиліт) або неінфекційний характер. Перший тип виникає через віруси або бактерії, що є збудниками хвороби. Причини розвитку запалення горла за другим типом – переохолодження, напруження голосових зв'язок, алергія, надмірна сухість повітря в приміщенні.

Також запалення горла в дитини може розвиватися через:

 • зниження імунітету в осінньо-зимовий період;
 • стоншення слизової оболонки гортані;
 • тривалий нежить, коли разом зі слизом хвороботворна флора переноситься з носоглотки до гортані;
 • пасивне паління;
 • патології шлунково-кишкового тракту, що спричиняють викидання шлункового соку та жовчі до стравоходу, подразнюючи його стінки;
 • розвиток запальних процесів у ротовій порожнині;
 • патології ендокринної системи;
 • розвиток пухлин.

Батькам треба пам’ятати, що хвороби горла в дітей мають не лише місцевий характер! Вони можуть бути частиною симптомокомплексу серйозних порушень організму, успішне лікування яких можливе тільки за умови їхньої ранньої діагностики.

З цієї причини лікарі не радять самостійно застосовувати спреї та льодяники від болю в горлі у дітей. Бо такі методи лікування не допомагають розв’язати проблему, а лише усувають вторинні симптоми. Коли самолікування призводить до «ховання» ознак застуди, тоді оториноларингологові буде складно встановити точний діагноз.

vospalennoe-gorlo-u-rebenka-03

Запалене горло в дитини: медикаментозне лікування

Після огляду, збору анамнезу та проведення лабораторних досліджень, лікар визначає вид захворювання і призначає відповідне лікування.

Воно може складатися з:

 • інгаляцій;
 • компресів;
 • полоскання;
 • вживання відхаркувальних препаратів;
 • антибактеріальної чи противірусної терапії (місцевої/загальної);
 • фізіотерапевтичних процедур;
 • застосування жарознижуючих препаратів.

Немає єдиного ефективного засобу, що допоможе в лікуванні запалення горла. Лише комплексна терапія та профілактичні заходи, яких повинні дотримуватися мама й тато, можуть сприяти повному одужанню малечі. Хоча, сучасна медицина пропонує полегшити біль у горлі в дитини. Для цього застосовуються засоби з охолоджуючим і знеболюючим ефектом. Вони випускаються у формі льодяників і спреїв та допомагають зменшити набряк і подразнення слизової оболонки горла в місці ураження. Застосовувати їх можна лише за призначенням лікаря, щоб не спричинити звикання.

Але, навіть при дотриманні всіх рекомендацій лікаря зняти запалення горла у дитини за пару годин, як це відбувається в рекламі, неможливо. Організм малюка за допомогою ліків повинен побороти захворювання і відновитися, цей процес в залежності від ефективності терапії та стану імунітету займає 7-18 днів. Трохи прискорити одужання допомагає рясне тепле пиття, спокій і насичений вітамінами раціон.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(3 votes, average: 3,33 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук