Як розпізнати дисбактеріоз у немовляти: симптоми і ознаки. Лікування

kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-01

Регулярні огляди майбутньої мами, призначення спеціальної дієти, прохання берегтися від застуд - все це робиться не тільки заради нормального протікання вагітності, але і в якості профілактики дисбіозу.  

Хоча вже доведено, що дисбактеріоз кишечнику у немовляти - не хвороба, медперсонал і батьки зобов'язані об'єднати зусилля, щоб вберегти дитину від проблем з животиком.  Порушення кількісного і якісного співвідношення кишкової мікрофлори в перші місяці життя може загальмувати фізіологічний і психічний розвиток малюка, спровокувати виникнення алергічних реакцій, знизити імунітет.

kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-04

Причини дисбактеріозу у немовлят:

 • молочниця або вірусні інфекції сечовивідних шляхів матері
 • прийом вагітною гормонів, антибіотиків, противірусна терапія
 • нераціональне харчування, стреси, недотримання режиму дня матір'ю
 • зараження в лікарні стафілококом
 • родові травми або хірургічне втручання
 • пізнє прикладання до грудей (через  2-4 години після народження)
 • перехід на штучне вигодовування немовлят до 3 місяців
 • часта зміна сумішей, раннє введення прикорму
 • порушення всмоктування і перистальтики кишечнику
 • лікування немовляти сильнодіючими медикаментами і антибіотиками
 • зараження паразитами
 • Формування природної мікрофлори залежить також від режиму дня, екології, дитячої гігієни.  
kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-02

Симптоми дисбактеріозу у немовляти

Перші 12-36 годин активного розмноження кандид, стрептококів, ентерококів і знищення позитивної флори - біфідобактерій і лактобактерій - проходять непоміченими.  А потім у дитини різко розріджується стілець, в екскрементах з'являється неперетравлена їжа, починаються коліки, здуття, метеоризм ...

Головне, не сплутати прояви дисбіозу з кишковою інфекцією або отруєнням.  Для цього потрібно чітко відрізняти клінічну картину порушення балансу мікрофлори від інших патологій шлунково-кишкового тракту.  

Ознаки дисбактеріозу у немовляти:

 • порушення стільця: запор, пронос, неоднорідність випорожнень, різкий гнильний запах, наявність у калі зелених прожилок або кров'яних згустків
 • сірий наліт на язиці, часті відрижки, неприємний запах з рота, блювання, нудота
 • відмова від грудей через  5-10 хвилин після початку годування
 • здуття живота, болі, кольки
 • повільне збільшення ваги або його втрата
 • анемія, рахіт
 • млявість, слабкість, неспокійний сон
 • часті попрілості, атопічний дерматит, сухість та лущення шкіри
 • випадіння волосся, поганий стан нігтів  

Якщо не проводити лікування, починається загальна інтоксикація організму.  Дитина стає апатичною, відмовляється від їжі, у неї підвищується температура.  Поширення патогенної флори через кров може викликати запалення інших органів.

Розпізнати дисбактеріоз 4 стадії у немовляти можна по синдрому мальабсорбції - порушення всмоктувальної функції кишечнику, коли їжа «ковзає» по ШКТ.  Буквально через 5-10 хвилин після прийому їжі у дитини починається пронос, з'їдене виходить грудочками, має різкий запах тухлого яйця.  У цій ситуації необхідний терміновий візит до лікаря!

kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-05

Лікування дисбактеріозу у немовлят

Самостійна терапія і, тим паче , народна медицина в цьому випадку безсила.  Для правильного встановлення діагнозу і вибору протоколу лікування необхідний огляд у педіатра або гастроентеролога і здача аналізу калу на дисбактеріоз у немовлят в лабораторію.  Тільки за допомогою копрограми, бактеріологічного посіву і дослідження патогенної флори можна встановити, які бактерії присутні у кишечнику, і визначити їх чутливість до антибіотиків для правильного лікування дисбактеріозу немовляти.

Під час проведення тестів рекомендується грудне вигодовування і дотримання режиму дня.  Збалансоване харчування годуючої мами також грає важливу роль.  Раціон повинен складатися з овочевих і рибних супів, пісного м'яса, перепелиних яєць, каші, несолодких компотів, розбавлених водою фруктових соків, зелені, овочів.

По закінченню діагностики починають антимікробну терапію.  Лікування дисбактеріозу у немовляти призначають з кишкових антисептиків і бактеріофагів, які вибірково діють на мікрофлору, знищуючи патогенні бактерії і грибки.  В особливих випадках призначають антибіотик.

Наступний крок - заповнити кишечник лакто-і біфідобактеріями за допомогою натуральних пробіотиків.  Як і чим лікувати дисбактеріоз у немовлят, розписує лікар, купувати будь-які препарати за порадою подруг суворо заборонено.  Для поліпшення травлення лікарі призначають ферменти і сорбенти, для підтримки загального стану організму - імуномодулятори та вітамінно-мінеральні комплекси.

Лікування дисбактеріозу у немовлят, які знаходяться на грудному вигодовуванні, має починатися з вибору суміші, багатої живими бактеріями, макро- і мікроелементами.  Прикорм тимчасово відміняють, після 8 місяців можна давати малюкові кефір, закваску або ряжанку.

kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-06

Дисбактеріоз у немовляти: профілактика

Запобігання дисбіозу має проводитися ще до народження малюка.  Здоровий спосіб життя батьків, своєчасне лікування вогнищ запалень та інфекцій матір'ю забезпечує правильну заповненість організму новонародженого бактеріями.  

Наступний крок - прикладання до грудей протягом першої години життя.  Молозиво і грудне молоко багаті необхідною флорою для правильної роботи шлунково-кишкового тракту, а контакт з мамою запобігає стресу і знижує ймовірність зараження популярним у вітчизняних пологових будинках стафілококом.  Важливо дотримуватися чистоти в дитячій, проводити багато часу на вулиці, дотримуватися режиму годувань і сну.  Життя «за розкладом» дозволяє немовляті швидше адаптуватися до нових умов, а значить, зміцнює імунітет і запобігає інфекції.  

Харчування при дисбактеріозі у дитини до 1 року життя має складатися з материнського молока або лікувальних сумішей.  Прикорм вводитися поступово під наглядом лікаря.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук