У дитини болить горло при ковтанні. Як визначити причини та чим лікувати?

u-rebenka-bolit-gorlo-01

Болісне ковтання є однією з найчастіших скарг дитини при болю в горлі. Малюк стає примхливим, відмовляється від їжі, пиття та не хоче розмовляти. На жаль, не існує універсальної «пігулки» для лікування болю в горлі, так як вона може бути ознакою як серйозної хвороби, так і сигналізувати про неправильний мікроклімат у приміщенні. Іноді причиною появи у дитини болісних відчуттів у горлі стають зовнішні чинники, такі як холод, новий запах або гаряча їжа.

Тому спочатку потрібно виділити фактори, які провокують появу неприємних відчуттів, а вже потім розпочинати лікування.

Чому дитині боляче ковтати?

Будь-який патологічний стан, що супроводжується болем у горлі, умовно можна віднести до однієї з чотирьох груп:

 • бактеріальні інфекції;
 • вірусні інфекції;
 • грибкові ураження;
 • подразнення слизової оболонки.

Бактеріальні інфекції щорічно вражають 35-45% дітей віком до 7 років. Особливо схильні до них новонароджені малюки, у яких ще не сформований імунітет. Так само гостро реагують на «зустріч» із новими бактеріями немовлята та дітлахи дошкільного віку.

Мамам та татам бактеріальні інфекції знайомі за словом «ангіна». Ця назва має розмовне походження. А хвороба, що спричиняє запальний процес в мигдалинах, називається тонзиліт. Причина його розвитку – це стрептококи, стафілококи або хламідії. Іноді відбувається самозараження. Тобто хвороботворна флора поширюється по організму від вогнища хронічного запалення в гайморових пазухах або зубних порожнинах.

Якщо дитина скаржиться на сильний біль при ковтанні, тоді причиною може бути гостре запалення слизової оболонки глотки – фарингіт.

Вірусні інфекції найчастіше вражають дітей віком від 3 до 7 років. Тобто тих малюків, які починають соціалізацію: відвідують дитячий садок та школу. Поки дитина не зміцнить власний імунітет та не зможе протистояти великій кількості нозологічних груп вірусної природи, доти вона буде досить часто – до 10 разів на рік – хворіти на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).

Друге місце за поширеністю серед вірусних захворювань дихальних шляхів посідає грип.

Коли малеча має скарги на болісні відчуття при ковтанні, а стінки її горла вкриті помітним скупченням білого нальоту, тоді причиною болю є грибок. Хвороба носить назву «мікоз» або «кандидоз». Вона виникає в результаті активного розмноження цвілевих або дріжджоподібних грибів. Якщо вчасно не почати лікування, хвороба починає вражати інші слизові оболонки та шлунково-кишковий тракт.

Дитині стало боляче ковтати після зимової прогулянки? Швидше за все, це реакція організму на зовнішній подразник. Тому скоріше за все біль пройде, коли вона повернеться додому.

До подразників слизової гортані відносять:

 • дуже сухе (вологість нижче 40%), гаряче чи холодне повітря;
 • запах тютюну, диму;
 • різку зміну температури їжі;
 • високу або низьку температуру повітря;
 • високий рівень забруднення повітря;
 • алергічну реакцію.
u-rebenka-bolit-gorlo-02

Чим ще може супроводжуватися біль у горлі?

Кашель, нежить і підвищення температури – достатній симптоматичний комплекс для того, щоб діагностувати у малюка застуду та викликати лікаря додому. Відчуття ломоти в тілі та слабкість – це ознаки грипу. Але крім цих симптомів, що відомі майже всім, біль у горлі може супроводжуватися іншими змінами в організмі.

Наприклад, болісні відчуття при ковтанні не завжди обумовлюються підвищенням температури тіла. У такому разі малечі потрібен спокій. Батькам необхідно спостерігати за появою будь-яких змін. Якщо ж неприємні відчуття зникли, можна не турбуватися. А коли дитинча мляве, скаржиться на головний біль, у нього з'являється нежить, тоді консультація лікаря необхідна. У цьому випадку, скоріше за все, батькам доведеться лікувати ГРВІ.

Ще однією з найпоширеніших ситуацій є така: сильний біль у горлі заважає дитині ковтати. У цьому разі малюк відмовляється від пиття, а це призводить до швидкого зневоднення організму. Змушувати дитину пити не рекомендується. Необхідно якнайшвидше отримати консультацію педіатра щодо усунення больового синдрому. Якщо малюк не може проковтнути навіть слину, і вона тече з рота, потрібно терміново викликати швидку!

Причиною болю в горлі та появи сухого поверхневого кашлю є подразнення порожнини рота та глотки у дитини. Глибокий вологий кашель сигналізує про наявність в організмі бактеріальної чи вірусної інфекції, яка вимагає втручання лікаря. Зволікати у такому разі не можна, бо хвороба пошириться на бронхи та легені.

Запалення лімфатичних вузлів і біль у вухах – вторинна ознака бактеріально-вірусної інфекції.

u-rebenka-bolit-gorlo-03

Біль у горлі, коли дитина ковтає: лікування

Пам'ятка для батьків: потрібно лікувати не біль у зоні шиї, на який скаржиться дитина, тобто вторинний симптом, а первинну хворобу, що спричинила цей біль.

Тому лікування льодяниками «від горла», використання місцевих анестетиків і полоскання травами – не зовсім правильне рішення. Самолікування загалом не є ефективним методом, а найчастіше стає небезпечним, тому що маскування симптомів переводить хворобу до хронічної стадії, а іноді таке лікування загострює стан хворого до критичного рівня. Якщо у дитини болить горло, їй боляче ковтати, вона відмовляється від пиття, спостерігається кашель, нежить, запалення лімфовузлів, є скарги на відчуття ломоти у м’язах, потрібно йти до лікаря чи викликати фахівця додому!

Правильно діагностувати конкретну хворобу зможе тільки ЛОР-лікар (оториноларинголог). Після огляду хворого він призначає лікування та надає лист з рекомендаціями, що допоможуть прискорити одужання, а також уникнути повторного прояву хвороби.

Препарати для лікування болю у горлі дитини поділяються на 5 груп:

 • місцева терапія (полоскання та спреї вважаються найефективнішими);
 • імуностимулятори;
 • антибіотики;
 • антисептики;
 • протизапальні препарати.

Конкретні засоби для лікування призначає лікар з огляду на клінічну картину хворої дитини. Місцева терапія та засоби для стимулювання імунітету належать до умовно універсальної терапії. Призначення антибіотиків лікар робить лише в разі сильного бактеріального ураження, антисептиків – за наявності гнійного нальоту або пробок (тонзіллолітів) у мигдалинах.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук