Що таке дисбактеріоз у дітей. Симптоми, причини, лікування

prichiny-disbakterioza-01

Батьки, на жаль, часто стикаються з тим, що робота шлунково-кишкового тракту є некоректною через патологічні зміни в його мікрофлорі. Важливо зазначити, що такий діагноз, як «дисбактеріоз» у дітей, належить до вторинного захворювання. Тому для ефективного лікування вкрай важливо виявити причину нестачі в малечі корисних мікроорганізмів.

 

Через порушення травлення діти страждають частіше, ніж дорослі. Причиною вважають незрілість шлунково-кишкового тракту в малюків. Кишечник у діточок ще недостатньо заселений потрібними мікроорганізмами, тому його мікрофлора не завжди може справлятися з вірусами та бактеріями

.

Зазвичай для лікування дисбактеріозу в дітей призначають курс препаратів, що спрямовані на нормалізацію складу мікрофлори кишечника. Також малюкові призначають дієтичне харчування. Варто розуміти, що корекція раціону малюка сприяє заселенню ШКТ корисними бактеріями, які необхідні для повноцінного лікування дисбактеріозу.

prichiny-disbakterioza-02

Як визначити дисбактеріоз у дітей?

Потрібно знати, що таке дисбактеріоз у дітей, і що його складно відрізнити від інших хвороб, що виникли також через збій у роботі шлунково-кишкового тракту. Симптоматика, яка розглядається нижче, однаково може сигналізувати і про інші захворювання: від отруєння до кишкової палички. Якщо у дитини спостерігається нездужання, батькам потрібно одразу звернутися до лікаря. Не можна займатися самолікуванням, коли в малюка серед симптомів є тривала діарея (пронос) чи рідкий стілець один раз на день. Треба пам’ятати, що лише повне обстеження дитини лікарем дозволить визначити точний діагноз.

Найбільш явні ознаки зміни балансу мікрофлори кишечника в бік шкідливих бактерій це:

 • коліка (напади гострого болю);
 • болісні відчуття;
 • здуття;
 • газоутворення;
 • розлад стільця;
 • запор.

Треба зауважити, що наведені симптоми є практично універсальними. Проте важливою ознакою наявності саме дисбактеріозу називають зміни в шкірному покриві. Сухість шкіри та вогнища запалення – очевидна симптоматика того, що дитину треба показати фахівцеві.

Проте до чого тут шкіра? У разі виникнення дисбактеріозу в маленької дитини порушується процес всмоктування та засвоєння рідин і корисних речовин. А шкірний покрив реагує на такі зміни першим.

До перевірених «маячків», що повідомлять про розвиток дисбактеріозу кишечника у дітей, належать також млявість, апатія, втрата апетиту, нестійкий стілець (пронос або запори), діатез, дерматити.

prichiny-disbakterioza-03

Причини розвитку дисбактеріозу в дітей

Як відомо, здорова мікрофлора в малюка формується буквально з перших годин життя. Тому причини виникнення дисбактеріозу в грудних дітей необхідно шукати в раціоні мами, що годує. Прикладаючи дитину до грудей одразу після пологів, мама передає новонародженому свою мікрофлору, яка й заселяє стерильний кишечник немовляти.

Дисбактеріоз визначається швидше, як наслідок порушень у роботі організму. Так, лікування дисбактеріозу у дитини після вживання антибіотиків може бути серйозною проблемою. Навіть найбільш сучасні препарати цієї групи спрямовані не тільки на шкідливі бактерії, але й на корисну мікрофлору також.

 

Якщо проаналізувати всі чинники, що здатні викликати розвиток дисбактеріозу, то вийде значний перелік:

 • пізній початок годування материнським молоком;
 • передчасне припинення природного вигодовування;
 • погані харчові звички мами, яка годує;
 • помилки у виборі продуктів для прикорму;
 • вживання антибіотиків;
 • екологічні проблеми;
 • алергія на деякі продукти харчування.
prichiny-disbakterioza-04

Профілактика та лікування дисбактеріозу

У батьків, які стикаються з діагнозом дисбактеріоз, виникає закономірне питання: як нормалізувати роботу кишечника в дитини?

Мама й тато малечі повинні звернути увагу на те, що продумана дієта є не менш важливою, ніж курс лікування спеціальними препаратами, які містять у складі корисні бактерії. Корекція меню дозволяє повністю позбутися дисбактеріозу за умови, що його розвиток був спровокований вживанням дитиною антибіотиків, а не інфекцією ШКТ.

Вкрай важливо, щоби в щоденному меню малюка були пробіотики. Вони містяться в різних «живих» молочних продуктах: ацидофіліні (дієтичний кисломолочний продукт), сумішах, кефірі. Не менш важливими є вітамінно-мінеральні комплекси. Їхнє головне завдання – загальне зміцнення імунітету.

Підсумовуючи, треба зазначити, що батькам, можливо, і не потрібно буде лікувати дисбактеріоз у малечі, якщо дотримуватися принципів здорового харчування. Необхідно пам’ятати, що усунути симптоми захворювання – це лише півсправи, набагато важливіше розібратися в причинах його розвитку.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук