Що таке діарея у дітей: причини, симптоми. Що можна їсти при діареї дітям

diareya-u-detey-01

Діарея у дітей - це найбільш частий розлад шлунково-кишкового тракту.  Кожен малюк, незалежно від віку, хворіє цією недугою два-три рази на рік.  Причиною цьому є те, що захисні функції дитячого кишечника ще не повністю сформовані й імунітет не здатний чинити опір всім інфекціям, атакам яких піддається дитячий організм щодня.  Часто симптоми нетривалі і проходять швидко, однак, якщо вони зберігаються протягом більше двох діб, звернення до лікаря є обов'язковим.  

Що таке діарея у дітей

Діарея у дітей або пронос може бути викликаний різними факторами.  Класифікація причин діареї у дітей може бути визначена наступним чином:

  • Зміна режиму і раціону харчування.  Неправильне харчування призводить до розладів травлення.  Пронос може бути спровокований переїданням і неповноцінним раціоном, що не відповідає віку, жирною їжею і великою кількістю різних вуглеводів.  У цьому випадку в кишечнику формується ферментна недостатність, яка призводить до поганого перетравлення їжі і початку процесів бродіння.  Ці чинники провокують подразнення слизової кишечника, і, як наслідок, пронос.  
  • Інфекційні захворювання.  Сильна діарея у дитини може бути спровокована сильною бактеріальноюї або вірусною інфекцією.  Нерідко пронос може бути характерною ознакою наявності глистів та інших паразитів.  Під час зниження імунітету, пов'язаного з перенесеними захворюваннями і прийомом курсу антибіотиків, мікрофлора кишечника знаходиться в ослабленому стані і не в змозі впоратися з травленням.  Тому для посилення корисної мікрофлори лікарі рекомендують прийом пробіотиків.  Гостра діарея у дітей може бути спровокована недотриманням правил особистої гігієни, вживанням немитих і неправильно приготованих продуктів, а також їжі з вичерпаним терміном придатності.  Дитяча діарея не виробляє імунітет, так що рецидив можливий дуже швидко після лікування.
  • Інші захворювання.  Коли у дитини діарея і температура, це може бути ознакою прихованих чи явних захворювань, не пов'язаних з шлунково-кишковим трактом, таких як гіпертеріоза, дивертикулез, муковісцедоз, целіакея та інше.  Тому діарея у дитини без температури або з жаром повинна бути обстежена лікарем для визначення істинної причини кишкового розладу.  

  Нерідко пронос супроводжує простудні захворювання, алергічні реакції на їжу, стрес, занепокоєння й інші нервові прояви.

diareya-u-detey-02

Симптоми діареї у дітей

Існує найпоширеніша думка, що пронос - це прискорений водянистий стілець.  Це не так.  Немовлята можуть мати рідкий або кашкоподібний стілець до 10 разів на добу, проте це вважається нормою, і діарея у малюка не спостерігається.  Проносом вважається більш часта дефекація і більш розріджена харчова грудка, що відрізняється від звичайного індивідуального режиму малюка.  Таким чином, водянисті випорожнення більше трьох-п'яти разів на добу, зі збільшеною перистальтикою і формуванням надлишкового газоутворення, сильним дискомфортом - це класичний прояв проносу.  Якщо у дитини діарея, слід звернути увагу на якість стільця.  У ньому можуть бути різні слизові, гнійні, кров'яні домішки, а також шматки неперетравленої їжі.  Супутніми симптомами сильного кишкового розладу є зневоднення організму і блювота.

zhidkiy-stul-01

Що можна їсти при діареї дітям

Найнебезпечніше при проносі - це зневоднення.  Тому треба стежити за своєчасним поповненням рідини в організмі.  Недостатність рідини сприяє згущенню крові, що є небезпечним для малюків будь-якого віку, особливо для немовлят.  Цей стан викликає порушення роботи внутрішніх органів, може розвинутися ниркова недостатність, ураження серця і головного мозку.  Дітям при діареї треба поповнювати і сольовий баланс організму, тому лікарі рекомендують часте пиття, невелику кількість сольових розчинів.  

Щоб слідувати оптимальній дієті при діареї, дітям потрібно давати їсти часто, але маленькими порціями.  Не можна насильно годувати, якщо малюк відмовляється.  Харчування дітей при діареї може складатися з овочевих супчиків, каш, приготованих на воді без молока і масла, киселі, фруктові компоти, трав'яні чаї та настої та інше.  

Лікарі рекомендують в цей гострий період також давати діткам печені яблука, які сприяють відновленню мікрофлори та слизової кишечника.  Страви з м'яса і риби слід готувати виключно на пару і вони не повинні містити велику кількість жиру.  А що не можна їсти при діареї дітям?  Повністю треба виключити цукор, маринади, копчення, смажене, гостре.  Не можна готувати супи на міцному бульйоні.  Їжу потрібно подавати в теплому стані, але не в гарячому або холодному.  Це правило стосується і пиття.  Які медикаментозні препарати давати дітям від діареї призначає лише лікар, внаслідок проведення всебічного обстеження і на основі результатів лабораторних досліджень.  Співпраця батьків і лікарів - це незмінно позитивний і стійкий результат.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук