Що робити, якщо у малюка болить животик?

zhivot-bolit-01

Коли немовля стукає ніжками, кричить і відмовляється від грудей, мами біжать за "укропною водою". Скарги на болі в животі у дітей старшого віку часто залишаються поза увагою - саме пройде. Повторювані неприємні відчуття знищуються анальгетиками або ферментними препаратами.  

Ось тільки під звичним позначенням «біль у животі» в дитини може ховатися безліч причин. Малюк не здатний описати свої відчуття, а симптоматика багатьох захворювань практично ідентична. Наприклад, до гострого болю може призвести як нервове перенапруження, так і запалення апендикса. Тому мама за допомогою лікаря, повинна визначити причину виникнення патологічного стану і лише потім приступати до лікування.  

Чому болить живіт у дітей? Причини і супутні симптоми

Проблеми з кишечником у дітей зазвичай починаються на 2-3 тижні життя. Це так звана «інфантильна колька» - характерна поведінка новонароджених, при якій вони стають неспокійними, погано сплять, плачуть, стукають ніжками. Якщо полегшення приносить дефекація або відхід газів, причиною такої поведінки були коліки в животі. У дітей до 4-5 місяців це вважається нормою, тому нервувати не варто.  

 

Але іноді новонароджений заходиться плачем декілька годин поспіль, незалежно від кишкової активності. У цьому випадку причина, швидше за все, в метеозалежності або підвищеному тиску. Але проблема може бути і не настільки очевидна. Краще перестрахуватися і сходити до лікаря - патологічні стани нервової системи можуть призвести до проблем у майбутньому.  

 

Незалежно від віку, біль може бути сигналом кишкового розладу у дітей. Виникає вона через введення в раціон нових продуктів, підвищеної жирності їжі, активізації процесів бродіння. Супутні симптоми - рідкий пінний стілець, підвищене газоутворення, метеоризм, гострий живіт.  

Неприємні відчуття викликає і кардинально протилежний стан - запор. Щільні калові маси травмують стінки кишки, очеревина твердне, надувається. Ситуацію погіршує те, що через болісний стілець малюки рефлекторно стримують позиви до дефекації, тим самим зміцнюючи виділення ще більше.  

Отруєння - проблема дітей від 1 року і до 6-7 років. Бажання спробувати нові, часто заборонені батьками продукти, призводить до того, що шлунок не витримує «напору».  Організм реагує гострим болем, блювотою, підвищенням температури.  

Іноді спазм у кишечнику дітей виникає через недостатність корисної мікрофлори. Ознаки дисбактеріозу у дітей після року виражені дуже явно:

 • наявність у калі крові, слизу, неперетравлених шматочків їжі;  
 • постійні здуття, проноси, запори;  
 • відрижка, часті зригування у немовлят;  
 • атопічний дерматит, попрілості, ламкість волосся і нігтів;
 • наліт на язиці і зубах;  
 • неприємний запах з рота малюка.  

Пронос і біль у животі в дитини також можуть бути побічними явищами при застуді, пневмонії, ангіні, грипу. Картину іноді доповнює підвищена температура і загальна млявість.  

Больові відчуття можуть виникати при запальних станах, гастриті, коліті, панкреатиті, хворобах нирок і сечостатевої системи.  

kak-raspoznat-disbakterioz-y-mladenca-01

Дії мами, коли у дитини болить живіт

Необхідно викликати швидку допомогу, якщо у малюка спостерігається:

 • сильний ріжучий, колючий або тягнучий біль у животі (може віддавати в кінцівки або в спину);  
 • підвищення температури;  
 • кров у виділеннях, блювота з кров'ю;  
 • млявість, апатія, сонливість між нападами болю;  
 • напруженість очеревини;  
 • тривалий запор або пронос (довше 1 доби).  

До приїзду лікаря не можна давати дитині будь-які лікарські препарати - це ускладнить постановку діагнозу. Також заборонено насильно годувати і поїти хворого, зігрівати живіт, робити масаж.  

Якщо яскраво вираженої картини немає, мама повинна забезпечити малюкові спокій, сувору дієту (без жирного, соків, фруктів, важкої і волокнистої їжі), рясне пиття і записатися на прийом до педіатра. Після огляду і призначення аналізів лікар буде розуміти причину патології, а значить, зможе точно сказати, що дати дитині від болю в животі.  

Іноді немає необхідності в медикаментозному лікуванні. Наприклад, якщо у дитини запор, то досить буде переглянути його раціон, збільшити рухову активність і забезпечити умови для заповнення кишечника корисною флорою.  

Але будь-які дії батьків повинні здійснюватися лише після відвідування дитячої консультації. Їх роль - виконувати всі приписи лікаря і не забувати про профілактичні дії.

Запобігти проблемам з кишечником допоможе:

 • максимально тривале грудне вигодовування новонародженого;  
 • поступовий прикорм без різкого збільшення порції;  
 • ретельний вибір продуктів для дитячого столу, їх якісна, гігієнічна і термічна обробка;  · наявність графіка годувань;  
 • оптимальний розмір порції (щоб малюк не переїдав, але й не голодував);  
 • дотримання режиму дня і правил гігієни;  
 • регулярні відвідування педіатра і здача всіх необхідних аналізів.

 

Читати ще статті:

adorable-baby-baby-girl-208156-2-compressor

Пелюшковий дерматит у дітей: особливості діагностики, принципи профілактики та лікування

halykoo

У статті подана інформація про основні причини розвитку пелюшкового дерматиту у дітей. Наводяться власні результати ефективності лікування пелюшкового дерматиту у 39 дітей віком від 1 до 17 міс. Дослідження проводилося в двох групах, які відрізнялися застосованим зовнішнім лікуванням: в основній групі застосовувався крем- Дитячий крем-спрей від опрілостей під підгузник з оксидом цинку Халіку®, в групі порівнянняи – дитяча присипка.

(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук