Лікування дисбактеріозу у дітей до року. Ознаки та симптоми дисбактеріозу

lechenie-disbakterioza-u-detey-do-goda-01

Якщо дорослі можуть навіть не помітити проявів дисбактеріозу, списавши важкість у животі на стрес, куріння або неякісну їжу, мами немовлят сповна відчувають всю «красу» цієї патології. Дисбактеріоз у дітей до року пропустити практично неможливо: здуття, бурчання, спазми супроводжуються постійним плачем.  Малюк притискає ніжки, може відмовитися від їжі, погано спить.  Стілець стає рідким, має різкий запах, може пінитися і мати зеленуватий колір.  

Усі ці ознаки явно вказують на те, що співвідношення шкідливих і корисних бактерій в організмі порушено і шлунково-кишковий тракт не може впоратися зі своїми функціями.  

Дисбактеріоз у дітей до року: причини

Хоча сучасна педіатрія схиляється до думки, що дисбактеріоз - це нормальний стан для незрілого травного тракту дітей до 5 місяців, полегшувати його необхідно.  Дискомфорт негативно впливає не тільки на набір ваги і сон, але і на психологічний стан дитини.  Неврологічні проблеми часто бувають саме у хворобливих дітей, тому батьки повинні розуміти причини виникнення дисбактеріозу і вміти запобігати їм.

lechenie-disbakterioza-u-detey-do-goda-02

6 ситуацій, що провокують дисбактеріоз:

 1. неправильне годування грудьми (переїдання, заковтування повітря, пізнє    прикладання)
 2. неправильне годування сумішами (різкий перехід з природного на штучне годування, часта зміна сумішей,  нераціональний підбір харчування або алергія на окремі компоненти суміші)
 3. порушення харчування матері-годувальниці (вживання заборонених продуктів, алкоголю, паління, переїдання)
 4. вживання малюком або мамою-годувальницею антибіотиків
 5. стрес, викликаний алергією, діатезом, інфекційним захворюванням
 6. гельмінтоз

Дисбактеріоз у 2 місячної дитини може виникнути і в результаті будь-якого захворювання.  Навіть якщо прийому антибіотиків не було, потрапляння нових речовин у кишечник (жарознижуючих, сиропу від кашлю) найчастіше викликає проблеми з травленням. Дисбактеріоз у 3-4 місячної дитини іноді виникає як відповідь на різке і занадто раннє відлучення від грудей.  Навіть при правильному підборі суміші ШКТ може бурхливо відреагувати через необхідність засвоювати «незвичні» білки.  

lechenie-disbakterioza-u-detey-do-goda-04

Симптоми дисбактеріозу у дітей до року

  •   втрата апетиту
  •   здуття, твердий живіт
  •    діарея або запор
  •    сильне газоутворення
  •    спазм гладкої мускулатури
  •    рідкі випорожнення зі шматочками їжі, піною, неприємним запахом, кров'ю
  •    безпричинні відрижки
  •    кишкові колики
  •    повільний набір ваги або схуднення
  •    неприємний запах з рота
  •    ознаки анемії, рахіту

Але всі ці симптоми помітні лише при некомпенсованому дисбактеріозі.  При компенсованій формі ознаки дисбактеріозу у дітей до року відсутні, патологію можна виявити лише за допомогою аналізу калу.    При запущеному дисбактеріозі  спостерігається так зване «ковзання їжі», коли їжа не затримується в шлунку і виходить назовні буквально відразу.  Такий процес сильно подразнює слизові оболонки і погіршує і без того поганий стан мікрофлори.  Ковзання їжі - серйозна причина для того, щоб негайно звернутися за медичною допомогою!

 Досвідчені педіатри можуть помітити вторинні симптоми дисбактеріозу - слабкі нігті і слабке волосся у малюків.  Так як погіршується розщеплення їжі і подальше засвоєння білків, вітамінів і мінералів, нестача корисних речовин заважає нормальному розвитку дитини.

lechenie-disbakterioza-u-detey-do-goda-05

Діагностика і лікування дисбактеріозу у дітей до року

Оскільки симптоми дисбіозу перетинаються з не сприйняттям  лактози, отруєнням, переїданням, поставити точний діагноз може лише педіатр на підставі результатів аналізу калу або копрограми.  Діагностика дає можливість оцінити співвідношення здорової (біфідо- і лактобактерії) і патогенної флори, ступінь перетравлення їжі, наявність гельмінтів і запального процесу.

Для аналізу батьки повинні зібрати в чисту суху пробірку близько 10 г дитячого калу і віднести до лабораторії.  За 2 дні до процедури рекомендується відмовитися від прийому пробіотиків і будь-яких інших ліків, якщо це можливо.

Ґрунтуючись на результатах дослідження, лікар дасть рекомендації, як лікувати дисбактеріоз у дітей до року.  Можливо, буде достатньо курсу пробіотиків, але зазвичай спочатку прописуються бактеріофаги, що знищують патогенну флору, і сорбент.  Коли травний тракт «очищений» від хвороботворних бактерій, його заповнюють корисними бактеріями за допомогою пре- і пробіотиків.  Для покращення перетравлення їжі лікар може призначити прийом ферментів.

Дисбактеріоз у 5 місячної дитини, що знаходиться на штучному вигодовуванні, коригують за допомогою сумішей, що містять лактобактерії.  З 8-9 місяців (якщо у дитини немає алергії на лактозу) педіатри радять вводити кисломолочні продукти в якості прикорму.

lechenie-disbakterioza-u-detey-do-goda-06

Профілактика

Замість того, щоб з'ясовувати, чим лікувати дисбактеріоз у грудних дітей, краще його не допускати.  Годування грудьми з дотриманням дієти для годуючих, чіткий режим дня, профілактика вірусних інфекцій і стресів, відповідний віку прикорм - ось фактори, які зменшать шанси виникнення дисбіозу.  

Ще один важливий момент - не годувати малюка насильно.  Навіть якщо ви не прихильник годування на вимогу і намагаєтеся дотримуватися режиму, обов'язково прислухайтеся до бажань дитини.  Якщо вона не хоче брати груди і поводиться в цілому спокійно, перенесіть прийом їжі на 20-40 хвилин.  Цілком можливо, що під час минулого годування дитина з'їла зайве і шлунку потрібен час, щоб перетравити  їжу.

Лікування дисбактеріозу у дітей до року - складний процес, який підриває імунітет і психоемоційний стан дитини.  Тому намагайтеся не допускати критичних ситуацій, а при перших же симптомах звертайтеся до лікаря!

Наскільки стаття була для Вас корисна

(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук