Дисбактеріоз у немовлят: симптоми, лікування

disbakterioz-realnaya=problema-01

Шлунково-кишковий тракт займає друге місце за розміром серед інших органів в організмі людини після шкіри. Він відповідає не лише за процес травлення, а й бере участь у виробленні гормонів і ферментів, блокує токсини та сприяє їхньому виведенню.

Проте середньостатистична людина може не знати про ще одну дуже важливу функцію ШКТ: захисну. Справа в тому, що кишечник має мікробну екосистему вагою до 2-х кілограмів, 70% якої складають імуномодулюючі клітини. Вони виробляють антитіла до вірусів і бактерій, знищують патогенні мікроорганізми, прискорюють і підсилюють імунну відповідь організму.

Педіатри жартують, що імунітет захований у кишечнику. Саме дисбактеріоз у немовлят серйозно порушує роботу шлунково-кишкового тракту та імунної системи загалом. Тому важливо зробити все можливе, аби ШКТ немовляти з перших днів життя отримав «правильні» мікроби. Це є основою правильного фізичного та психічного розвитку малюка, запорука міцного імунітету й довголіття.

dizbakterioz-u-novorozhdennyh-02

Формування мікрофлори в організмі немовляти

Завдяки плацентарному бар'єру, непроникному для мікроорганізмів, на весь час перебування в утробі мами плід залишається стерильним. Під час проходження родовими шляхами дитина отримує першу «атаку» з боку материнської флори.

Наступний «удар» – момент народження, бо малюк контактує з медперсоналом, одягом, повітрям, водою. За кожного контакту різноманітні бактерії колонізують організм новонародженого, проникаючи всередину через пупкову ранку, пори в епітелії, ротову порожнину й ніс.

Дуже важливо, аби під час первинної мікробізаціі установилося правильне співвідношення флори:

  • 97-99% облігатних (корисних) бактерій;
  • 1-3% факультативних (умовно-патогенних і патогенних).

Для створення такого балансу важливим є гігієнічний стан пологового залу та медперсоналу, але все ж головна роль у цьому процесі належить матері. Якщо в породіллі є вагінальні інфекційні або грибкові хвороби, то в 99% випадків їхні збудники вражають і слизові дитини.

Не менш важливим є психологічний стан матері, її готовність забезпечити чаду спокій, захист і догляд.

І, нарешті, найбільш важливою складовою у формуванні правильного біоценозу є ранній контакт із матір'ю та прикладання дитинки до грудей упродовж півгодини після народження. Медициною доведено, що в грудному молоці та на сосках матері накопичується збільшена у 2-3 рази (у порівнянні зі звичайним життям) популяція лактобактерій і біфідобактерій, які необхідні для правильної мікробізаціі новонародженого.

Саме тому спільне перебування матері й дитини, а також грудне вигодовування вважаються золотим стандартом у сучасній педіатрії.

dizbakterioz-u-novorozhdennyh-03

Дисбактеріоз: коли патогенна флора перемагає

Якщо дитина народжується недоношеною, проходить лікування антибіотиками або в перші дні життя не контактує з матір'ю, колонізація бактерій відбувається неправильно, що призводить до розвитку дисбактеріозу. Причиною його появи є недостатня кількість корисних бактерій у ШКТ і надлишок шкідливих бактерій. Унаслідок цього їжа не засвоюється, а імунітет малечі знижується.

Симптоми дисбактеріозу у немовлят:

  • біль і коліки в животі;
  • метеоризм і підвищене газоутворення;
  • алергія, атопічний дерматит;
  • поганий апетит, часті відрижки;
  • нестабільний стілець, у малюка часто виникає пронос;
  • втрата ваги;
  • блідість, млявість, загальмованість реакцій
  • дратівливість, сльозливість, сторожкий сон.

Стілець новонародженого в разі проносу має неприємний запах гниття, може пінитися, містити неперетравлену їжу, кров'яні прожилки. Колір варіюється від блідо-жовтого до зеленого. Якщо в дитини запор, то калові маси найчастіше мають темний колір та виглядають як дрібні горошини. Буває, що спочатку виходить щільна темна «пробка», а далі – світліша кашка з різким запахом.

Крім симптомокомплексу, безпосередньо пов'язаного з роботою шлунка й кишечника, дисбактеріоз у немовлят часто проявляється як збій роботи імунної системи. Внаслідок цього дитина легко застуджується, починає кашляти або чхати без причини. А під час огляду педіатр може виявити почервоніння в горлі. Такі симптоми рідко пов'язують із проблемами в роботі шлунково-кишкового тракту, тому починають лікувати застуду. Проте такі дії призводять до погіршення стану мікрофлори кишечника.

Тому батьки не повинні займатися самолікуванням, а лікарі зобов'язані проводити всебічний комплексний огляд перед призначенням немовляті будь-яких медикаментозних препаратів.

dizbakterioz-u-novorozhdennyh-04

Лікування дисбактеріозу у немовлят

Дисбіоз не є самостійним захворюванням. Він належить до вторинної реакції організму, що викликана якісною та кількісною зміною флори в організмі малюка. Тому терапія повинна бути спрямована не на усунення симптомів, а на виявлення й корекцію основного захворювання.

Джерелом, що спричинило розвиток дисбактеріозу, можуть бути й серйозні захворювання на зразок астми чи онкології, і разове нервове перенапруження малюка. Часто зміна складу мікрофлори в новонародженого виникає через вживання антибіотиків, бо навіть дуже якісні дорогі препарати вбивають флору, не поділяючи її на «погану» й «добру». У будь-якому разі, дати точний висновок може лише педіатр.

Як лікувати дисбактеріоз у немовлят? Після виявлення основного захворювання лікар призначає бактеріофаг, який вибірково знищує патогенну флору, або пробіотик – джерело живих бактерій. Препарати для дітей цього типу можуть містити біфідо-і лактобактерії, непатогенний штам кишкової палички, молочнокислі бактерії тощо. Іноді виправданим при дисбактеріозі у немовлят є лікування пребіотиками – природними речовинами, що стимулюють розмноження і зростання живих бактерій.

Дисбактеріоз кишечника в дітей раннього віку, які перебувають на грудному вигодовуванні, зазвичай передається від матері. Характер порушень мікрофлори в дитини практично 100%-ово збігається з материнським, тому важливо підібрати засіб, який підходить для будь-якого віку та не має побічних ефектів, а також є безпечним за умов тривалого використання.

 

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук