Дисбактеріоз у дитини: ознаки та лікування

disbakterioz-halykoo-01

Кишечник дитини, як і дорослого, містить певний індивідуальний склад бактерій. Для його нормального функціонування склад і кількість мікробів повинні бути збалансовані. Зміни мікробіоти (якісні й кількісні) призводять до розвитку дисбактеріозу. Такий стан організму найчастіше провокується вживанням антибіотиків, що пригнічують життєдіяльність бактерій у кишечнику. Етапи дисбактеріозу у дитини, симптоми - про це далі у статті.  

Перш, ніж підходити до питання відновлення мікрофлори в кишечнику, слід вивчити стадії розвитку недуги.  

Дисбактеріоз у дитини: ознаки

Дисбіотичні зміни (дисбіоз) у кишечнику умовно поділяють на 4 стадії.

Перша стадія не характеризується помітними зовнішніми проявами. Зміни виявляються лише після проведення аналізу калу хворого: спостерігають зменшення кількості бактерій груп лакто і біфідо.

На наступній стадії фіксують активне зростання кишкової палички. Поява діареї, запору, виникнення метеоризму, біль в області живота - сигнали, які свідчать про наявність дисбактеріозу 2 ступеня у дитини. Лікування є необхідним вже на даному етапі, оскільки такий стан організму може призвести до зниження ваги, затримки розвитку, що особливо небезпечно для маленьких діток.  

Дисбактеріоз 3 ступеня у дитини проявляється змінами в області шлунково-кишкового тракту - це запальні процеси, що супроводжуються підвищеною температурою тіла, нападами гострого болю, проносом, наявністю в калі неперетравлених залишків їжі.  Відзначають наявність великої кількості патогенних і умовно-патогенних бактерій у калі.  

4 стадія дисбактеріозу кишечника у дитини протікає з описаними раніше симптомами, але з втратою маси тіла і проявом гіповітамінозу. Причиною такої реакції організму є переважання синьогнійної палички і протеї в складі мікробіоти кишечника.

 

Якщо мама і тато помічають у малюка поганий апетит, сірий або білий наліт на язиці, почервонілі і полущені ділянки шкіри, кровоточивість ясен, ламкість волосся і нігтів, часту відрижку, здуття живота, розлад шлунку, погано переварену їжу в калі - це ознаки дисбактеріозу у дитини. Такі симптоми повинні насторожити батьків, адже у маленьких дітей подібний стан може призвести до серйозних наслідків.

disbakterioz-realnaya=problema-03

Чим лікувати дисбактеріоз у дитини

Після антибіотиків у дітей часто порушується баланс флори кишечника, оскільки препарат впливає і на патогенні, і на корисні бактерії. Ігнорування такого дисбалансу може призвести до виникнення ускладнень. Дисбіоз не відноситься до захворювання, але ігнорування такого стану призводить до зневоднення. Це відбувається внаслідок діареї, блювоти, поганого апетиту. Втрата рідини організмом на більш, ніж 12%, становить ризик для життя. Особливо небезпечний дисбактеріоз у місячної дитини.  Незалежно від причини виникнення порушення балансу мікрофлори кишечника (незрілість шлунково-кишкового тракту, неправильне харчування, вірусна інфекція, вживання антибіотиків), ця реакція організму підлягає лікуванню. Панікувати батькам ні в якому разі не варто. При появі у малюка проносу, відрижки, болю в області живота, метеоризму необхідно звернутися по допомогу до лікарів. Подібні симптоми характерні для багатьох захворювань шлунково-кишкового тракту, розпізнати які можуть лише фахівці.  

Поява почервоніння на шкірі може бути свідченням алергії або дерматиту. Підвищене газоутворення може обумовлюватися коліками у новонароджених. При лікуванні такого стану, як дисбактеріоз у дітей, дієта є основним засобом відновлення складу мікрофлори кишечника до нормального, окрім спеціальних препаратів. Останні не варто обирати самостійно, адже лише лікар, після проведення серії аналізів, здатний підібрати правильне лікування. Це можуть бути бактеріофаги (убивають бактерію-збудника дисбіозу), пробіотики (заселяють мікрофлору корисними бактеріями), пребіотики (речовини, які сприяють зростанню корисної флори кишечника). Дієтичне харчування при лікуванні дисбіозу виключає жирні сорти м'яса, риби, свіжу випічку, капусту, холодні напої, газовану воду, вершки, бобові, гриби.  

Що робити мамі і татові, якщо виявився дисбактеріоз у дитини? По-перше, не панікувати. По-друге, відвідати педіатра для консультації. Батьки не повинні самостійно ставити діагноз. Лише всебічне обстеження малюка дозволить виявити причину розладу кишечника, після якого фахівець призначить відповідні рекомендації щодо лікування. Дисбактеріоз у дітей має симптоми, знати які необхідно, щоб попередити ускладнення.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(No Ratings Yet)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук