Дисбактеріоз у дітей - ознаки, симптоми, лікування і профілактика дисбактеріозу

disbakterioz-u-detey-01

Медики змушені визнати сумну статистику: дисбактеріоз у дітей діагностується з кожним роком частіше. Дисбактеріозом (або дисбіозом) називають патологічні зміни «здорової» мікрофлори кишечника, спровоковані внутрішніми чинниками або негативними зовнішніми подразниками.

В ідеалі,флора кишечника дитини повинна мати 89-95% «дружніх» біфідобактерій. Також до складу мікробіоти входять й інші бактерії, зокрема кишкова паличка. Проте не всі вони є корисними для організму, а деякі несуть приховану загрозу здоров'ю.

Головне завдання корисних бактерій – посилення процесу перетравлення їжі, а також синтез вітамінів і допомога у зміцненні імунної системи.

Щодо патогенних бактерій, то вони створюють істотні проблеми. Вони здатні спровокувати початок гнильних процесів. Коли кількість таких бактерій зростає та вони кількісно «перемагають» бактерії групи лакто й біфідо, – тоді виникає дисбактеріоз.

disbakterioz-u-detey-02

Негативні чинники й ознаки дисбактеріозу в дітей

Насамперед, розглянемо за яких обставин у дітей різних вікових груп може розвинутися дисбактеріоз.

Не даремно мамам новонароджених діточок рекомендують прикладати малюка до грудей у перші години життя. Коли цього не робити, то з часом у дитини може виникнути дисбактеріоз, який потребує лікування. Молозиво материнського молока має «заряд» елементів, котрі допомагають мікрофлорі кишечника розвиватися правильно.

Проте часто мами не мають власного грудного молока, тому педіатри переводять немовлят на штучне вигодовування. А така корекція «меню» для дітей значно гальмує заселення кишечника необхідними корисними мікроорганізмами.

Дисбактеріоз у дітей після вживання антибіотиків – явище доволі поширене. Навіть препарати останнього покоління знищують абсолютно всі бактерії, і важливі для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту також.

Треба пам’ятати, що погані гастрономічні звички є небезпечними для організму. Якщо в раціоні підлітків переважає фаст-фуд, то лакто- і біфідобактерії залишаються без необхідного «підживлення», тому з часом вони гинуть.

Хронічні й гострі хвороби нирок, печінки, шлунка, і харчова алергія – хвороби, що здатні спровокувати розвиток дисбактеріозу.

Нестача заліза та вітаміну B12, стрес, послаблений імунітет, який провокує часті захворювання на ГРВІ – низка прихованих «ворогів» кишкової мікрофлори.

Нижче наведені так звані «маячки», на які батькам важливо звернути увагу, у разі виникнення підозри на дисбактеріоз:

  • нестабільний апетит;
  • метеоризм, здуття;
  • коліки, біль у животі;
  • специфічний запах із рота;
  • лущення шкіри;
  • наліт на язику та зубах.

Розвиток цієї недуги може початися й у зовсім маленьких дітей. Під час виникнення дисбактеріозу в немовлят спостерігаються такі симптоми:

  • неспокійна поведінка;
  • поганий набір ваги;
  • проблеми зі сном;
  • порушення роботи кишечника (пронос із піною та білими вкрапленнями; кал має рідку консистенцію й запах гниття).
disbakterioz-u-detey-03

Небезпечні наслідки дисбактеріозу від А до Я

Дисбактеріоз небезпечний тим, що симптоматика (пронос та інші ознаки) має характер нападів. Наприклад, здуття кишечника, бурчання можуть виникнути одразу після приймання їжі, хоча в інший час такого не спостерігається.

Дисбактеріоз належить до досить «підступного» захворювання, розвиток якого найчастіше відбувається без зазначених вище симптомів.

Батькам необхідно бути уважними! Якщо малюк часто хворіє, сильно відстає за ростом і вагою від норми, обов’язково потрібно пройти обстеження в лікаря та здати біоматеріал для аналізу на дисбактеріоз.

Додатковою ознакою проблем, що виникли через зміну природного складу мікрофлори кишечника є висип на шкірі. Коли таку ознаку сприймають як прояв алергічної реакції організму, то це призводить до погіршення стану дитини. Треба пам’ятати, що проти дисбактеріозу ліки від алергії не допомагають.

Якщо діагноз підтвердився, тоді потрібно діяти без зволікання. Задавнений дисбактеріоз викликає зневоднення організму та інколи сепсис.

disbakterioz-u-detey-04

Діагностика дисбактеріозу

Як же зрозуміти, що в дитини виник дисбактеріоз? За найменшої підозри на розвиток дисбіозу, необхідно звернутися до поліклініки та здати відповідні аналізи.

Найточнішою методикою виявлення цього захворювання є аналіз калу. Щоби отримати відповідь із лабораторії, доведеться зачекати близько тижня. Фахівці будуть проводити бакпосів, аби з'ясувати, у якому стані перебуває мікрофлора кишечника. Здати посів нескладно – необхідно зібрати матеріал до одноразового контейнеру (його можна придбати в аптеці) та принести його до бактеріологічної лабораторії за місцем проживання.

Важливо не займатися самолікуванням після того, як будуть отримані результати досліджень. Лише лікарі здатні визначити правильний діагноз і запропонувати відповідне лікування.

Часто гастроентерологи для нормалізації складу мікрофлори кишечника призначають дітям препарати, що містять у складі біфідо- та лактобактерії. Їхнім головним завданням є усунення причини розвитку дисбактеріозу. А це сприятиме покращенню стану маленького пацієнта.

disbakterioz-u-detey-055

Профілактика дисбактеріозу в дітей

Мамам треба пам’ятати, що грудне молоко – це ідеальна профілактика від появи дисбактеріозу.

Коли немовля харчується штучними молочними сумішами, лікар повинен дати пораду щодо харчування: залишити суміш, яку використовували раніше, або перейти на лікувальну суміш. Останню застосовують у разі наявності ознак дисбактеріозу.

Коли дисбіоз діагностують на ранній стадії, його цілком можна вилікувати. За таких умов ліки не застосовують, а призначають лише корекцією харчування. Дітям різного віку корисно буде давати продукти з «дружніми» біфідо- та лактобактеріями. У такий спосіб можна вибудувати лікувальну терапію для відновлення мікрофлори в дитини після вживання антибіотиків.

 

Загальні рекомендації щодо профілактики дисбактеріозу можна сформулювати так:

не варто змінювати раціон без попередньої консультації з педіатром, якщо малюкові ще не виповнилося 1 року

дошкільнятам та учням молодших класів потрібно збільшити в меню частку кисломолочних продуктів

не треба забувати про щоденне вживання малюками свіжих овочів та фруктів

від продуктів, що містять консерванти, потрібно відмовитися

важливо щодня бувати на свіжому повітрі та робити водні процедури. Міцний імунітет не дасть дисбактеріозу жодних шансів!

Наскільки стаття була для Вас корисна

(1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук