Дисбактеріоз - надумана недуга чи реальна проблема?

disbakterioz-realnaya=problema-01

Суперечки щодо існування хвороби з популярною назвою «дисбактеріоз» посідають чи не перше місце в медичних колах. Противники цього діагнозу апелюють до того, що за кордоном навіть немає такого визначення, як дисбіоз – замість нього використовують «синдром надмірного росту бактерій».

Проте назва не змінює змісту: і в Європі, і на території країн СНД такий стан організму обов’язково коригують, аби нормалізувати роботу шлунково-кишкового тракту.

Дисбіоз із погляду симптоматики

Уже доведено, що синдром надлишкового росту бактерій не належить до самостійного захворювання. Дисбіоз виникає внаслідок тривалого застосування антибіотиків, або ж через дію таких патологічних процесів як дерматит, астма, кандидоз, синдром подразненого кишечника, коліт, онкологія. Наведені захворювання дають частково схожі симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: біль у животі, метеоризм, пронос, запор, алергію на певні продукти, висип. Тому й виникає помилкова думка про те, що сукупність цих реакцій і є ознакою дисбактеріозу в дітей.

Насправді схожість клінічної картини викликана тим, що описані вище хвороби негативно впливають на захисну функцію організму та призводять до різкого зменшення кількості корисних бактерій у кишечнику. Через це патогенна флора (гриби роду Кандида, стрептококи, паличка синьогнійна) швидко збільшується кількісно в організмі хворого. Моторика кишечника, перетравлювання їжі, вироблення ферментів, вітамінів погіршуються, що спричинює біль та проблеми зі стільцем.

Єдиним правильним шляхом у такому разі є застосування комплексного підходу в лікуванні первинного захворювання та створення умов для відновлення природного складу мікрофлори кишечника.

disbakterioz-realnaya=problema-02

Докладний алгоритм лікування

До найважливішого моменту, без якого неможливо поліпшити стан малюка, належить своєчасна консультація з лікарем-педіатром. Лише після ідентифікації захворювання, що спричинило дисбіоз у дитини, можна призначати лікувальну терапію. Без визначення першоджерела залишається ризик «заглушити» симптоми.

Лікування дисбактеріозу в дітей має включати 4 напрями:

  • зміна способу життя та дотримання дієти;
  • усунення патогенних мікроорганізмів та середовища їхнього розмноження;
  • створення умов для колонізації кишечника живими бактеріями;
  • застосування імуностимуляторів, вітамінів.

Під час лікування дисбактеріозу потрібно аби дитина уникала фізичної чи емоційної напруги. Малюкові необхідно дотримуватися режиму дня, достатньо часу приділяти відпочинку та дихати свіжим повітрям. Забороняти активні ігри не варто, краще чергувати їх зі слуханням казок, малюванням, переглядом пізнавальних мультфільмів.

Лікувальна дієта повинна бути спрямована на боротьбу з основними симптомами дисбіозу. Наприклад, якщо в дитини виник розлад шлунку, потрібно виключити з раціону соки, свіжі фрукти та овочі, копченості, газовані напої, солодощі. Під час запору, навпаки, необхідно давати їжу, збагачену клітковиною та повільними вуглеводами, а також зменшити споживання білків тваринного походження.

Проте детальний перелік заборонених і дозволених продуктів повинен призначати лікар, з огляду на перетікання дисбактеріозу в дитини. Вивчення клінічної картини хворого та результатів досліджень дадуть можливість надати ефективних рекомендацій щодо лікування. А самолікування, навпаки, може погіршити стан малечі.

Коли в дитини через дисбіоз виникає харчова алергія, мама повинна прибрати прикорм, введений упродовж останнього тижня, та записатися на прийом до алерголога. Він проведе необхідне тестування і призначить подальше лікування.

Для нормалізації складу мікрофлори та пригнічення патогенних організмів у гастроентерології прийнято призначати про- і пребіотики широкої дії. Це сучасні бактеріальні препарати, у складі яких міститься корисна флора та середовище для її подальшого розмноження. Конкретні препарати для нормалізації мікрофлори кишечника в дітей лікар призначає лише після проведення досліджень біоматеріалу хворого.

Останній крок у комплексному лікуванні – це призначення пацієнту полівітамінів, поліферментів і препаратів, котрі сприяють зміцненню імунітету.

disbakterioz-realnaya=problema-03

Чим можуть допомогти батьки?

Разом із застосуванням дієтотерапії та медпрепаратів під час лікування дисбактеріозу не менш важливим є повсякденний догляд за малюком. Батьки повинні контролювати стан дитини, стежити за частотою стільця, дотримуватися режиму годування та пиття. Також необхідно оберігати малечу від інфекцій, мікробного зараження, глистової (паразитарної) інвазії та застуд.

Під час коригування дисбалансу в кишечнику неабияке значення має емоційний настрій. Зазвичай дисбактеріоз у дітей (й у віці 5 років, і в немовляти) супроводжується сльозами, поганим настроєм, нервозністю, проблемами зі сном. Саме тому батькам необхідно забезпечити малюкові відчуття захисту, відволікти його від неприємних відчуттів. Зменшити біль у животі дитини мама може з допомогою легкого масажу. Його треба робити за годинниковою стрілкою. Також можна покачати малечу – такий спосіб теж сприятиме тому, що біль трохи вщухне.

Під час лікування також важливо дотримуватися правил гігієни. Регулярно робити вологе прибирання в приміщенні, ретельно мити фрукти й овочі, застосовувати термообробку всієї їжі – дії, що допоможуть уникнути погіршення стану немовляти. Особливо важливо стежити за гігієною новонароджених: вчасно змінювати підгузок (не менше, ніж 8 разів на добу), проводити повітряні ванни, уникати перегріву. Якщо під час дисбактеріозу в немовляти виник висип, потрібно перейти до використання лише гіпоалергенних косметичних засобів та скоротити час купання до 5-10 хвилин.

 

Наскільки стаття була для Вас корисна

(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук