Чим лікувати «рихле» горло в дитини. Профілактика захворювань горла

ryhloe-gorlo-01

На жаль, фразу «рихла задня стінка глотки» лікарі вимовляють доволі часто під час огляду малюка, але рідко пояснюють, що саме мається на увазі. Тлумачення цього поняття в медичних довідниках немає, це «народний» термін, що дає опис зовнішнього прояву запалення мигдаликів.

Слово «рихлий» щодо захворювання горла застосовується в значенні горбкуватість, нещільність, дірчастість стінок гортані та лімфоїдної тканини мигдаликів. Візуально горло виглядає набряклим, має помітні борозни, судини та дрібні тріщини. Задавнені ознаки запалення горла призводять до появи гнійних пробок (розміром 1-2 мм) або до скупчення рідкого гною.

Клінічну картину доповнюють скарги на біль у горлі під час ковтання, підвищення температури, кашель, збільшення лімфатичних вузлів, млявість або, навпаки, роздратованість.

Червоне «рихле» горло в дитини – еквівалент медичного терміну «тонзиліт». Також діагноз «рихла задня стінка глотки» вживається у відношенні до фарингіту, ГРВІ, грипу. За таких умов малюка додатково перевіряють на наявність ознак запалення піднебінних мигдаликів.

ryhloe-gorlo-02

До симптомів запалення належать:

 • наявність рубців або ранок на мигдаликах;
 • збільшення мигдаликів у розмірі;
 • наявність рідкого гною чи щільних пробок у лакунах (глибоких звивистих каналів на поверхні мигдаликів);
 • набряклість шийних і підщелепних лімфовузлів, біль під час натискання.

Якщо спостерігається хоча б одна з перерахованих вище ознак, тоді лікар підтверджує діагноз «тонзиліт».

Гострий тонзиліт більш відомий батькам під назвою ангіна (або медична назва «ангіна піднебінних мигдаликів»). Це запалення обох піднебінних мигдаликів і (або) слизової оболонки горла, лімфаденоїдного глоткового кільця. Причиною виникнення хвороби є вірусна, бактеріальна або грибково-бактеріальна інфекція. Розвитку тонзиліту сприяє зараження організму патогенною флорою або наявність вогнища інфекції в організмі дитини (карієс, гайморит, запалення вуха).

Причини розвитку захворювання:

 • загальне та місцеве переохолодження гортані;
 • сухість повітря;
 • загазованість повітря;
 • слабкий імунітет;
 • пилюка в приміщенні;
 • хронічні захворювання дихальних шляхів у мами чи тата дитини;
 • неповноцінний раціон та відсутність режиму харчування;
 • алергія.

Коли в малечі виникають хоча б дві ознаки розвитку тонзиліту, а захисна функція організму знижена, потрібно терміново звернутися за консультацією до лікаря!

Самолікування або комплексний підхід?

Навіть якщо в малюка немає температури, кашлю, він активний, має гарний апетит, консультація з лікарем необхідна. Проблема полягає в тому, що запалення мигдаликів швидко вражають й інші органи. Через що порушуються функції вегетативної нервової системи, страждає серце, нирки, щитовидна залоза, вуха, очі.

Гострий тонзиліт спричинює розвиток понад 100 хвороб: дерматитів, ревматизму, екземи, ураження слизової очей і статевих органів. Також є великий ризик перетікання запалення нижче, тобто інфекція призводить до розвитку бронхіту або пневмонії.

Застосування народних засобів у лікуванні запаленого горла в дитини вкрай не рекомендоване. Бо вони можуть усунути деякі ознаки, а це ускладнить визначення причини запалення. Дуже важливо виявити патогенний організм до початку лікування, аби призначити правильну терапію. Залежно від збудника (гриби роду кандида, стафілококи, стрептококи, аденовіруси), який спричинює розвиток тонзиліту, підбираються відповідні методи та розробляється план лікування.

Серед причин розвитку тонзиліту називають і нездорові зуби. Тому батькам варто відвідати стоматолога для огляду дитини та погашення вогнища запалення в ротовій порожнині (карієс, пародонтоз, стоматит).

Аби запобігти видаленню мигдаликів хірургічним шляхом, необхідно застосовувати серйозне консервативне лікування. Саме тому полоскання травами, використання пастилок від болю в горлі для дітей, компресів та інших народних методів не дасть ефекту.

ryhloe-gorlo-03

Запалення горла в дитини: лікування

За умови розвитку тонзиліту розрізняють 4 напрями комплексного лікування:

 • медикаментозний вплив на вогнища запалення;
 • фізіотерапія;
 • імуностимулююча терапія;
 • профілактичні дії.

За умови розвитку затяжного запалення із серйозними ускладненнями рекомендоване повне або часткове видалення мигдаликів. Такий метод є крайнім, бо через відсутність мигдаликів організм втрачає захист від потрапляння хвороботворної флори.

Проте своєчасне звернення до лікарні, адекватний підбір препаратів, сприяють позитивному прогнозу. Запалене горло в дитини можна повернути до нормального стану за допомогою вживання медикаментів і правильного догляду.

Хороший результат дає промивання лакун. Цей метод знищує патогенну флору в місці її найбільшого скупчення, прибирає гній і наліт, діє в якості місцевого антисептика та дезінфектора. Також застосовується зрошення слизової, інгаляції, полоскання. Для зменшення набряку й полегшення ковтання малюкам часто призначають протизапальні засоби.

Від болю в горлі дітям можуть призначатися таблетки для розсмоктування, котрі мають місцеву знеболювальну дію та сприяють активному слиновиділенню, що призводить до зменшення відчуття першіння й дискомфорту під час ковтання. Проте льодяники не застосовуються в якості монотерапії, бо вони не здатні повністю впоратися з інфекцією.

До того, як почати лікування «рихлої задньої стінки глотки» антибіотиками, лікар зобов'язаний зробити бактеріологічний посів та визначити вид збудника. Якщо причиною хвороби став вірус, використання антибіотиків не має сенсу. Їхнє призначення є невиправданим і за умови легкої початкової форми тонзиліту.

Паралельно з медикаментозним лікуванням лікарі рекомендують вживання вітамінів та імуностимуляторів, проведення фізіотерапевтичних процедур (електрофорез, лазеро- і магнітотерапія, лікування вакуумом). Якщо в дитини часто болить горло, рекомендовано проходити фізіопроцедури не менше двох разів на рік: взимку-навесні та восени.

ryhloe-gorlo-04

Профілактика

 1. Потрібно оберігати дитину від протягів, переохолодження, не давати вживати холодні напої та страви.
 2. Привчити малечу до носіння шарфа.
 3. Дотримуватися правил гігієни, надати молодшим членам сім'ї окремий посуд.
 4. Зволожувати повітря та проводити вологе прибирання (не менше, ніж раз на дві доби).
 5. Виключити з раціону малюка газовані напої, насіння, мед, шоколад.
 6. Максимально урізноманітнити раціон харчування, привчати дитину їсти овочі, ягоди, фрукти, кулінарні трави.
 7. Лікувати хворе горло в дітей потрібно за появи перших симптомів нездужання.
 8. Своєчасно лікувати нежить, отит, регулярно відвідувати стоматолога.
 9. Загартовувати малюка.
 10. Регулярно проводити загальногігієнічні заходи.

Наскільки стаття була для Вас корисна

(2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук