Чим лікувати ГРЗ у дитини. Симптоми, ознаки і профілактика

orz-01

Діагноз «ГРЗ» зазвичай збиває недосвідчених батьків з пантелику, адже незрозуміло, що це за хвороба і як її лікувати. Особливо бентежить відсутність списку ліків: здається, що лікар сам не тямить, що таке ГРЗ у дітей, тому він  просто вирішив не вдаватися в подробиці і обмежитися загальними рекомендаціями.

Але ГРЗ - це і справді не хвороба. Скорочення «гострі респіраторні захворювання» об'єднує цілу групу інфекцій, які вражають дихальні шляхи і заважають нормальному диханню. Усі ГРЗ відрізняються видом збудника, в залежності від якого призначається лікування і обирається профілактика.

Походження

Збудником гострих респіраторних захворювань може бути:

 • вірус
 • бактерія
 • грибок

мікоплазми

Якщо інфекція носить вірусний характер, мова йде про ГРВІ - гостру респіраторну вірусну інфекцію. Сюди також відноситься знайомий усім грип, кишковий грип (ротавірус), аденовірусні інфекції, що передаються повітряно-крапельним шляхом. Вірусні ГРЗ у дітей до року зустрічаються дуже рідко завдяки трансплацентарному імунітету.

Бактеріальну природу має ангіна, тонзиліт, ларингіт. Мікроорганізми-збудники зазвичай інфікують організм, проникаючи із зовнішнього середовища. Але в разі зниження імунітету або сильного загального переохолодження, хвороба виникає в результаті розмноження бактерій, які до цього в невеликій кількості були наявні в організмі дитини.

Найпоширеніше ГРЗ грибкової природи - фарінгомікоз. Збудником зазвичай виступають гриби кандида, які  швидко розмножуються у роті, глотці і гортані малюка.

ГРЗ мікоплазмової природи найменш поширені: 10-20% із загальної кількості гострих респіраторних захворювань. Але лікування займає до 2-х місяців, тому терапія повинна проводитись під контролем лікаря. Ускладнення при фарингіті, трахеобронхіті і бронхіоліті можуть призвести до того, що постраждають життєво важливі органи: серце, легені і оболонки мозку.

vlazhnyj-kashel-02

Симптоми ГРЗ у дітей

Залежно від природи захворювання і від того, в якій частині дихальних шляхів - верхньої або нижньої - знаходиться вогнище інфекції, прояви будуть відрізнятися.

Але «стандартним набором» ознак ГРЗ у дітей є:

 • Нежить, набряк носоглотки
 • Почервоніння горла і болюче ковтання
 • Кашель
 • Біль в тілі, особливо в суглобах
 • Загальна сонливість і слабкість
 • Підвищена пітливість
 • Відсутність апетиту
 • Сльозоточивість, біль в очних яблуках

Практично всі респіраторні захворювання розвиваються стрімко: дитина стає хворою лише за пару годин. Якщо мама не відреагує одразу, можливо швидке погіршення ситуації аж до появи серйозних ускладнень.

Тому при наступних симптомах ГРЗ у дітей лікування повинно проходити під наглядом лікаря:

 • важке дихання
 • запаморочення
 • втрата свідомості
 • лихоманка (38,5 - 40 ° C) і озноб
 • скарги на біль у вухах

Якщо у дитини сильний кашель і температура 39 ° C, а горло сильно набрякло, негайно викликайте швидку - можливо, ви зіткнулися з нападом помилкового крупа. Але краще взагалі не займатися самолікуванням: неправильні дії можуть коштувати життя малюка!

Але навіть якщо інформація про те, як і чим лікувати ГРЗ у дитини надходила від дипломованого лікаря, можливі ускладнення. Особливо це стосується маленьких дітей зі зниженим імунітетом, хоча винятки з правил бувають завжди. Найчастіше при ГРЗ ускладнення виникають - в легенях, вухах, гайморових пазухах, нирках і сечовивідних шляхах. У такому випадку лікування відбувається тільки в стаціонарі.

vidy-kashlia-y-rebenka-02

Діагностика і лікування ГРЗ у дітей

Відрізнити групу ГРЗ від інших захворювань можуть і самі батьки, але визначити конкретну хворобу може тільки лікар. Він діагностує дихання дитини, досліджує горло, ніс, призначає мазки, бактеріальний посів та інші аналізи. Якщо є ризик зараження нижніх дихальних шляхів, для уточнення діагнозу роблять рентген або комп'ютерну томографію.

Лікування ОРЗ у грудних дітей проводиться тільки терапевтом і / або отоларингологом, самолікування заборонено!

В залежності від природи захворювання призначається терапія. У разі вірусної інфекції рекомендується спокій і симптоматичне лікування. Бактеріальні хвороби лікують антибіотиками, для грибкових і мікоплазмових інфекцій також існують чіткі протоколи лікування. Головне, дотримуватися призначень лікаря, не допускати підвищення температури вище 38 ° C, дотримуватися постільного режиму.

prostuda-deti-do-goda-02

Як лікувати ГРЗ у немовляти?

Якщо нежить, кашель і біль у горлі наздогнали грудничка, зволікати з лікуванням ні в якому разі не можна. Незрілі носові пазухи і слуховий канал запалюються від банального нежитю, а закладений носик ускладнює годування.

Одразу проконсультуйтеся з терапевтом, як лікувати ГРЗ у дітей необхідного віку, і далі виконуйте всі розпорядження. Від себе можете забезпечити багато пиття (грудне молоко не береться до уваги), часті провітрювання дитячої, зволоження повітря, вологі прибирання двічі на день. Полегшити дихання допомагають ефірні масла. Лимон, іланг-іланг, кедр, ялівець, чайне дерево сприяють знищенню хвороботворних мікроорганізмів і допомагають утримувати вологу.

Паралельно з лікуванням ГРЗ у однорічної дитини аптечними препаратами, батьки можуть додавати трохи загальнозміцнюючих засобів. Теплі компоти без цукру, багата вітамінами їжа, свіже зволожене повітря допоможуть швидше впоратися з хворобою.

orz-02

Профілактика ГРЗ у дітей:

 • Помірне загартовування організму
 • Дотримання режиму дня
 • Повноцінне харчування
 • Вітамінотерапія
 • Зменшення контактів з іншими дітьми під час епідемій
 • Щоденні прогулянки на свіжому повітрі

Наскільки стаття була для Вас корисна

(1 votes, average: 2,00 out of 5)
Loading...

немає відгуків

Залиште відгук